VÁŽENÍ ZÁKAZNÍCI Z DŮVODŮ UKONČENÍ ČINNOSTI JEDNOHO Z NAŠICH HLAVNÍCH DODAVATELŮ JE NAŠE NABÍDKA AKTUÁLNĚ OMEZENA

O kůžích

Kůže a kožešiny

Zpracování kůží a kožešin doprovází  lidstvo již od dob pravěku. Jde o přírodní surovinu, která našla své uplatnění napříč věky v mnoha odvětvích lidské spotřeby.

Zpracovaná kůže se nazývá useň. Jedná se o kůži zbavenou chlupu. Kožešinou se pak nazývá kůže která byla zpracována i s chlupem.

Vyčiněné kožešina má mnoho způsobů využití.

Od nepaměti lidstvo využívalo vyčiněné kožešiny  jako součást oděvů, doplňků, pro výrobu obuvi  a dekorací  příbytků.

Názorným příkladem jsou hrady a zámky,  kde kožešina byla nezbytnou součástí  obytných prostor.

V současnosti mají využití především  v soukromých domech, v chatách a chalupách nebo v reprezentačních prostorách kanceláří a firem.

Jednou  z  nejstarších a zachovaných  umění  zpracování kůže a kožešin  je výroba pergamenu.Jedná se o úpravu kožešiny zbavené chlupu.

Ten se využívá hlavně v knihařství, nebo na výrobu bubnů. K výrobě pergamenu se   využívá  hlavně kůží  ovčích, jehněčích a telecích

Kůže se později stali nedílnou součástí obuvnického průmyslu, který u nás proslavil Antonín Baťa ze Zlína na východní  Moravě .  V dnešní době je kůže stále velmi využívanou surovinou v oděvním a v automobilovém průmyslu. Zpracování  kůží a kožešin již není v České Republice  v  tak rozsáhlé míře jako za dob Antonína Batě, ale i tak má u nás velmi dlouhou tradici.

 

Stále více si je  lidé pořizují do domácností  na chaty a chalupy,  jako dekorace a je součástí  bytového designu. Z kvalitních kůží se dnes vyrábí například kvalitní pánské aktovky přes rameno. Předložky a koberce z hovězích a telecích kůží jsou skvělým doplňkem pro většinu domácností. Ovčí a jehněčí  kožešiny se pak skvěle hodí,  jako předložky. Jsou hřejivé, hebké a drží teplo. V našem e-shopu si můžete vybrat z velkého množství ovčích a jehněčích kůží populární jsou především čisté bílé kožešiny, žíhaná kožešina nebo strakatá hovězí kůže.

 

Čištění a péče o vyčiněné kůže 

Doporučujeme vyčiněné ovčí kůže jemně vykartáčovat vlas kartáčem, vysát vysavačem a následně vyprášit.

Možno pak vlhkým hadříkem přejet po vlasu. Hovězí kůže na podlaze doporučujeme pravidelně vysát.

Zásadně neprat v pračce či sušit v sušičce.

Pro odborné vyčištění kůží a výrobků z kůže doporučujeme firmu vseokuzi.cz ,která se zabývá profesionálním čištěním.